Ярослав Москаленко виступив на захист підприємництва у питанні термінів звітності щодо реальних власників

19 Травень 2015

Народні депутати України Ярослав Москаленко та Ігор Єремеєв пропонують відтермінувати кінцевий строк подання відомостей про кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб (власників) до 1 січня 2016 року. Відповідна ініціатива №2892 зареєстрована у парламенті.

Як йдеться у пояснювальні записці, Верховна Рада, з метою зменшення рівня корупції в країні, а також відкритості і прозорості, у листопаді 2014 року зобов'язала подати звіт про кінцевого власника юридичної особи до 25 травня 2015 року. Для суб’єктів підприємницької діяльності, які не подадуть інформацію у встановленій формі встановлюється штраф у розмірі від трьохсот до п’ятиста неоподаткованих мінімумів громадян (до 8 тисяч грн), нагадують ініціатори.

"10 квітня 2015 року Міністерство юстиції України видало Наказ № 529/5, яким внесло зміни до вищезгаданої форми звіту про відомості щодо кінцевих вигодоодержувачів. Даний наказ набрав чинності 16 квітня 2015 року, тобто для подання цього звіту за новою формою всім суб’єктам підприємницької діяльності відведено близько місяця, а враховуючи велику кількість святкових та вихідних дні у квітні-травні період - ще менше. До того ж слід зауважити, що прийом державними реєстраторами фізичних та представників юридичних осіб ведеться за графіком в певні робочі дні, що створює значні незручності", - відначають автори законопроекту.

Я.Москаленко та І.Єремеєв констатували, що наразі люди вимушені займати черги за декілька днів і навіть вночі. "Там же на місці є представники фірм, які пропонують здати даний звіт за гроші або є люди, які продають місце у черзі. Для того, щоб відправити Форму 4 поштою необхідно завірити у нотаріуса 9 сторінок звіту. Середня вартість завірення підпису у нотаріуса складає 200 гривен, тобто вартість всього звіту - 1800 гривень. Враховуючи, що за прийомний день державний реєстратор приймає не більше 80 людей, то здати звіт у відведений строк більшості підприємствам неможливо", - підкреслили народні депутати. 

Зважаючи на вищевикладене, наголошують ініціатори, пропонується відтермінувати кінцевий строк подання відомостей про кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб до 1 січня 2016 року та зняти відповідальністі з керівника юридичної особи та особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи, у вигляді накладення штрафу, за неподання цих відомостей до 25 травня 2015 року. "Це дасть змогу подати всім суб'єктам підприємниць, на які поширюється цей закон, всі відомості для формування прозорої та повної бази про кінцевих беніфіціарів, що дозволить і надалі спрощувати ведення бізнесу в Україні", - відзначають політики.

"Прийняття даного законопроекту дозволить врегулювати створену соціальну проблему в частині практичної реалізації подання відомостей про засновників до державного реєстратора юридичними особами, яка набула надзвичайного суспільного резонансу", - переконані вони.