У Раді пропонують дозволити виборцям відкликати депутатів

29 Квітень 2015

Законопроектом № 2741 пропонується надати виборцям право відкликання народних депутатів. Автори проекту - народні депутати Ярослав Москаленко, Сергій Лабазюк і Віктор Развадовський пропонують ввести в Україні так званий імперативний мандат.

Пропонується внести в Закон «Про статус народного депутата України» зміни, передбачивши, що повноваження нардепа достроково припиняються також у разі:

- Систематичного невиконання депутатських обов'язків;
- Пропуску протягом року більше половини пленарних засідань ВР;
- Невідповідності практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборної програми чи передвиборної програми партії, за списком якої його обрано;
- Використання депутатського мандата в особистих чи корисливих цілях і т.п.

Згідно з проектом, підняти питання про дострокове припинення повноважень народного депутата, обраного по одномандатному виборчому округу, належить виборцям відповідного округу. А щодо народного депутата, обраного за виборчим списком політичної партії таке право належить керівному органу політичної партії.

У законопроекті детально розписана процедура дострокового припинення повноважень нардепа. Зокрема, питання про дострокове припинення повноважень народного депутата може бути підняте на зборах виборців округу (щодо мажоритарників) або ж на зборах виборців в більшості областей (у кожному зібранні участь повинні взяти не менше 300 виборців).

Пропозиція про дострокове припинення повноважень нардепа, прийнята на зборах виборців, має бути підтримана не менш ніж 10 тисячами виборців відповідного одномандатного виборчого округу, а в загальнодержавному виборчому окрузі - не менше ніж 100 тисячами. Далі інформація передається в ЦВК, після того до Комітету ВР. Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата приймається більшістю від конституційного складу Верховної Ради.

На думку авторів проекту, такі зміни допоможуть посилити політичну і правову відповідальність народних депутатів.