Безоплатне харчування дітей-чорнобильців у школах можуть відновити

9 Лютий 2015

Народний депутат, голова підкомітету ВР з чорнобильських питань Ярослав Москаленко зареєстрував законопроект №2060 "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо харчування дітей)".

Новий 2015 рік приніс неприємний подарунок для сотень тисяч сімей, чиї діти безоплатно харчувалися за «чорнобильськими» програмами у навчальних закладах. Вийшовши зі святкових канікул школярів поставили перед фактом, що харчування призупинене до весни через введення децентралізації розподілу коштів з рівня Міністерства соціальної політики на рівень департаментів соцзахисту обласних держадміністрацій. Начебто владі необхідний час для проведення нових тендерних процедур з організації харчування. Але з першого квітня ніби все буде добре. І харчування відновлять. 

На жаль, у цих твердженнях є лише частина правди. Харчування буде відновлено виключно інвалідам. Інші діти-чорнобильці отримувати харчування не будуть. Хоча ще недавно - у 2014 році загалом безкоштовні обіди отримували 233 тисячі дітей.

Чому так сталося? Верховна Рада України у гарячу «бюджетну ніч» 28-29 грудня 2014 року приймає законопроект №1577 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». Ця урядова ініціатива вносить зміни у 42 закони, не обходять стороною і ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Після бурхливих обговорень-консультацій та численних перерв Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк озвучує домовленість про те, що «харчування дітей в навчальних закладах, які розташовані у 4 Чорнобильській зоні буде таким, яке є на даний час». Цю заяву фіксують десятки телекамер і стенограма Верховної Ради. Саме із цим доповненням о-пів на другу ночі парламентарії успішно голосують №1577.
 
Таким чином усі впевнені, що харчування ніхто не скасовував. Лише всередині січня на офіційному сайті Верховної Ради з’являється текст оновленого закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З першого погляду сказане очільником уряду підтвердилося. Пункт 11 ст.30, який регламентує харчування, не змінився. Але, як відомо, істина криється у деталях. 

У вказаному пункті пільг та компенсації потерпілим дітям є чітке посилання на статтю 2: «безоплатне харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студентів коледжів та технікумів (училищ), розташованих на територіях радіоактивного забруднення (пункти 2, 3, 4 статті 2 цього Закону)». А стаття 2, увага, законопроектом №1577 вилучена. А отже і пункт 11 ст.30 про харчування у цій частині знівельовано.
    
Народний депутат України від 96 мажоритарного округу, голова підкомітету ВР з чорнобильських питань Ярослав Москаленко у надкороткі терміни розробив законопроект, який дозволить продовжити безоплатне харчування усіх дітей-чорнобильців, як це було до змін у кінці 2014 року. «Прийняття законопроекту сприятиме зняттю соціальної напруги серед постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та забезпеченню безоплатним харчуванням потерпілих дітей, які навчаються в закладах на радіоактивно забруднених територіях», - йдеться у пояснювальній записці.

Разом з тим, Я.Москаленко звернувся до Прем’єр-міністра А.Яценюка з проханням дати доручення Міністерству соцполітики України, щодо розрахунку необхідних додаткових видатків з Держбюджету України на реалізацію запропонованого законопроекту, а також пропозиції та зауваження уряду щодо даної законодавчої ініціативи для вироблення узгодженої позиції з даного питання.