Проект Закону №1481 від 16.12.2014 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відумерлої спадщини

16 Грудень 2014

Проект Закону №1481 від 16.12.2014 розроблено з метою раціонального використання земельних ділянок та запровадження додаткової можливості наповнення місцевих бюджетів шляхом надання повноважень відповідним органам місцевого самоврядування, після спливу одного року з часу відкриття спадщини та до моменту набрання законної сили рішення суду про визнання спадщини відумерлою, передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення в оренду громадянам та юридичним особам.

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарських підприємствам та організаціям» право на земельну частку (пай) мали члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишалися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства.

В результаті чого, понад 6,9 млн. громадян України набули права на земельну частку (пай) серед яких, більше 2 млн. громадян – селяни-пенсіонери.
Фактично у власність пайовиків передано понад 27 млн. га сільськогосподарських угідь.

За даними Держземагенства України, у першій половині минулого року відносно 375 тис. померлих власників земельних часток (паїв) спадщина не була переоформлена, тобто приблизно 1,5 млн. га сільськогосподарських угідь фактично не мали господаря.

Враховуючи демографічну ситуацію в країні, прогнозовано, що тенденція по збільшенню кількості земельних ділянок відумерлої спадщини буде зростати.
З фінансової точки зору, це призводить до щорічних значних недонадходжень до місцевих бюджетів внаслідок того, що земельні ділянки або не використовуються, або використовуються без будь-яких законних підстав.

На сьогоднішній день, нормативна грошова оцінка ріллі в Україні, в середньому, становить 20635,02 грн. за 1 га.

Таким чином, якби земельні ділянки використовувалися власниками самостійно, то лише від сплати земельного податку до місцевих бюджетів надходило б орієнтовно 30,9 млн. гривень щорічно (із розрахунку 0,1% від нормативної грошової оцінки), і це без врахування податку на доходи фізичних осіб, який становить 15%.

Потенційно зазначені земельні ділянки можуть передаватися в оренду – від сплати земельного податку до місцевих бюджетів надходило б, орієнтовно, понад 900 млн. гривень щорічно (із розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки).

Тому виникла необхідність надати повноваження відповідним органам місцевого самоврядування, після спливу одного року з часу відкриття спадщини та до моменту набрання законної сили рішення суду про визнання спадщини відумерлою, передавати земельні ділянки в оренду громадянам та юридичним особам.

Згідно з діючим цивільним законодавством України, заява про визнання спадщини відумерлою подається до суду відповідним органом місцевого самоврядування за місцем її відкриття після спливу одного року з часу відкриття спадщини. 

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади.

Разом з тим, місце відкриття спадщини у більшості випадків не відповідає місцю розташування земельної ділянки, в результаті чого порушується принцип земельного законодавства, яким визначено, що сільські, селищні, міські ради розпоряджаються земельними ділянками комунальної власності, в межах відповідної територіальної громади.

Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з 1 січня 2013 року усі землі в Україні вважаються розмежованими.

Згідно з цим Законом, землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об’єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок державної власності. У Земельному кодексі України визначено, що у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об’єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Тобто, у разі визнання спадщини на земельні ділянки за межами населеного пункту відумерлою, підстави для передачі таких ділянок у власність територіальних громад, відповідно до законодавства, відсутні, а тому земельна ділянка має переходити у власність територіальної громади за місцем її знаходження.

Головний комітет:
  • Комітет з питань правової політики та правосуддя
Інші комітети:
  • Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин
  • Комітет з питань бюджету
  • Комітет з питань запобігання і протидії корупції
  • Комітет з питань європейської інтеграції
Текст законопроекту та супровідні документи: